Příprava na cestu – kurz bezpečné jízdy

Za volantem vás mohou potkat stejně nepředvídatelné situace, ať už vyrážíte na dvouměsíční road trip po severní Americe nebo vás čeká jen jízda na chalupu v Čechách. Zhoršené počasí, špatná viditelnost, kluzká vozovka…než se nadějete, auto se může dostat do smyku a potom už je na teorii pozdě. Proto existují speciální kurz bezpečné jízdy, tzv. škola smyku, které vás na takové nestandardní události na silnici připraví a kde si hlavně vše vyzkoušíte i prakticky.

 

Co vás čeká?

Na školu smyku přijedete svým autem. Je to hlavně proto, abyste si vyzkoušeli, jak reaguje vůz, na který jste zvyklí, a kterým jezdíte nejčastěji. V úvodu kurzu vás nemine troška teorie, při které si zopakujete základní známá pravidla bezpečné jízdy a mnoho nového se také dozvíte. Nebojte se otravné přednášky, instruktoři školení moc dobře ví, že nudným výkladem si obecenstvo neudrží a budou se snažit teorii podat co nejzajímavěji, s ukázkami z praxe a příběhy „ze života“. Pak už vás a vaše auto bude čekat to nejpřínosnější – praktický nácvik zvládání nebezpečných situací. K tomu jsou areály pro školy smyku vybavené – cvičné prostory mají speciálně upravené kluzné plochy pro nácvik různých druhů smyku včetně např. aquaplaningové vany. Naučíte se jak zvládat smyk předních i zadních kol, na rovině i v kopci, náhlé brždění, vyhýbací manévry, slalom a další speciality.

 

Kde si to v ČR můžete vyzkoušet?

Narazíte na spoustu nabídek kurzů bezpečné jízdy, jak tedy vybrat tu správnou? Je dobré si prověřit, zda se kurz koná ve skutečně profesionálních prostorech a ne jen někde „na parkovišti“. Některé profi areály jsou uznané jako místa, kde mohou probíhat státem uznané školy smyku, to může být dobrým vodítkem při výběru. Jen ty nejlepší školy smyku na českém trhu vybrala do své nabídky např. agentury ESENNCE.cz, ve které můžete také poukaz na školu smyku zakoupit a to jak pro sebe, tak i jako dárek.

 

Co potřebujete k absolvování?

Ideálně vlastní vůz (ale na některých kurzech je možné si auto i zapůjčit), řidičský průkaz skupiny B, občanský průkaz a pak už jen chuť naučit se něco nového.